Zaburzenia psychosomatyczne
Być może od jakiegoś czasu doskwierają Ci dolegliwości fizyczne typu np. kołatanie serca, napięcie mięśniowe, bóle brzucha, natomiast wizyty u kolejnych lekarzy rożnych specjalizacji nie wykazują nic niepokojącego natury medycznej - najprawdopodobniej cierpisz na zaburzenia psychosomatyczne, czyli cały szereg objawów fizycznych o pochodzeniu psychogennym.
Objawy psychosomatyczne, to w ostatnim czasie bardzo mocno nasilający się problem zarówno wśród dorosłych jak i pośród młodzieży a nawet dzieci. Jako psychoterapeuta w swoim gabinecie psychoterapii w Lublinie coraz częściej przyjmuję pacjentów z tego typu objawami. Zazwyczaj są już po kilku konsultacjach lekarskich i całym szeregu badań medycznych, następnie po konsultacji u psychiatry, który kieruje na dalsze leczenie psychoterapeutyczne. Za każdym razem staram się w pełni zrozumieć problem konkretnej osoby, jej historię, kontekst środowiskowy, poznać przyczyny trudności i poprowadzić psychoterapię w taki sposób, aby problem zaburzeń psychosomatycznych w jak najmniejszym stopniu wpływał na codzienne życie pacjenta.
Objawy psychosomatyczne bardzo uprzykrzają codzienne funkcjonowanie, czasami pacjent czuje bezradność i jest wykończony całym gamą symptomów, które nie ma mają żadnego podłoża fizycznego. Bardzo często jet przekonany o obecności poważnej choroby np. nowotworze, który może mieć charakter przewlekły i zagrażający życiu. Pacjenci opisują swoje objawy często w sposób wyolbrzymiony i dramatyczny, natomiast bliscy pacjenta skarżą się na nieustanne i męczące dla otoczenia ,skupianie na swoim zdrowiu, mające charakter zachowań hipochondrycznych. Często pacjentom towarzyszy już uzależnienie od leków uspakajających i przeciwbólowych.
Napady paniki są paraliżujące, obezwładniające, uniemożliwiające podejmowanie racjonalnych działań i decyzji. Ze względu na to, że pojawiają się nagle i są trudne do przewidzenia wcześniej, stwarzają dla chorego spory dyskomfort psychiczny, pacjent czasami ma poczucie że doznaje zawału co jeszcze bardziej potęguje lęk i wzmaga spiralę napadów panikowych.
Psychosmoatyka to określenie, które zalicza się do zaburzeń nerwicowych pod postacią somatyczną dawnej zwane nerwicą ( powziętej z teorii psychoanalitycznej). Nerwica jest według teorii psychodynamicznej nierozwiązanymi konfliktami wewnętrznymi które skutkują całym wachlarzem m.in. objawów fizycznych. Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyny objawów psychosomatycznych
Na zaburzenia psychosomatyczne cierpią ludzie, którzy często i w sposób nieświadomy tłumią swoje problemy emocjonalne, przeżywają nadmierny, długotrwały stres lub lęk. Obecne czasy pełne napięć, stresów, presji, gonitwy tylko wzmacniają tego typu problemy. Jeśli prowadzimy niezdrowy styl życia, w postaci złego odżywiania, niewysypiania, nadużywania substancji psychoaktywnych to prędzej czy później nasz organizm zacznie za to płacić w postaci stopniowej utraty zdrowia fizycznego. To samo dzieje się z psychiką: długotrwałe, stresujące bodźce, tłumione i wypierane ze świadomości również znajdą „ujście” poprzez nasze ciało, które jest bardzo mocno związane i zsynchronizowane z psychiką człowieka. Również osoby o dużej wrażliwości a także dzieci i młodzież znacznie bardziej narażone są tego typu symptomy ponieważ wszystko bardziej przeżywają, mają tendencję do zamartwiania się i odbierania w sposób bardziej dosadny różne okoliczności życiowe.
Zaburzenia psychosomatyczne łączą się z depresją
Zaburzenia psychosomatyczne bardzo często łączą się z depresją oraz z zaburzeniami osobowości. Zwłaszcza pacjenci z osobowością obsesyjno - kompulsywną przeważnie skarżą się u psychoterapeuty na cały szereg objawów psychosomatycznych oraz pacjenci z osobowością narcystyczną. Zarówno u jednych jak i drugich odgrywa tu dążenie do perfekcjonizmu, dokładność, nadmierne dążenie do kontroli, życie w szybkim tempie, kiedy nie ma miejsca na skupianiu się na swoich emocjach i próbie ich zrozumienia.
Długotrwałe, nieleczone objawy psychosomatyczne mogą przyczynić do znacznego pogorszenia stanu psychicznego człowieka, powodować depresję zarówno wśród dorosłych, dzieci i młodzieży.
Jeżeli przejawiasz tego typu problemy zapraszam do kontaktu. Podczas konsultacji w gabinecie psychoterapeutycznym w Lublinie zastanowimy nad dalszą formą skutecznej pomocy terapeutycznej. Spokój w głowie zapewni spokój w ciele dlatego psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczną formą terapii w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych.
Najczęstsze objawy psychosomatyczne:
- bóle i napięcia mięśniowe
- drżenie rąk i nóg
- silne kołatania serca o podłożu emocjonalnym
- uczucia zmęczenia i niepokoju
- uczucia duszności
- psychogenny kaszel
- dolegliwości żołądkowo – jelitowe (zaparcia na przemian z biegunkami)
- nudności
- wymioty
- zespól jelita drażliwego
- bezsenność
- bóle głowy
- zaburzenia łaknienia (nadmierny apatyt albo brak)
- uczucie guli w gardle
- wysypki skórne
- zaburzenia funkcji seksualnych
- zaburzenia ciśnienia
- zasłabnięcia
- omdlenia
- trudności z oddawaniem moczu ( zbyt częste albo zblokowane), pieczenie
- psychogenne niedowłady i porażenia ruchu
- nadwrażliwość na dotyk, nieprzyjemne doznania i bolesność różnych stron ciała,
- zaburzenia widzenia np. mroczki
- bóle kręgosłupa
Bardzo często tym co kieruje pacjentów do gabinetu psychoterapeutycznego są również napady paniki, które są wyrazem skrajnej kumulacji nierozładowanych emocji i takaż towarzyszą im objawy psychosomatyczne. Zaliczamy do nich:
- podniesienie ciśnienia,
- przyspieszony oddech,
- uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- nadmierne pocenie się,
- zawroty głowy,
- uczucie duszności.