Zaburzenie osobowości borderline – osobowość z pogranicza

Zaburzenie osobowości borderline. Być może od jakiegoś czasu obserwujesz, że nie radzisz sobie z własnymi emocjami, reagujesz impulsywnie, agresywnie, łatwo się złościsz, widzisz świat wrogo, czujesz wewnętrzny chaos, niszczysz relacje, ludzie się od ciebie odsuwają a jednoczenie bardzo tego nie chcesz…..być może cierpisz na zaburzanie osobowości borderline. Słowo „cierpisz” celowo zostało tu użyte ponieważ tego typu zaburzona osobowość szczególnie powoduje cierpienie psychiczne powodując dodatkowo niekiedy myśli i próby samobójcze, tendencje do licznych samookaleczeń i nierozważnych decyzji życiowych.

Zaburzenie osobowości borderline

Zaburzenie osobowości borderline (pograniczne), to w ostatnim czasie bardzo mocno nasilający się problem wśród dorosłych jako już ukształtowana osobowości i wśród młodzieży, w której objawy silnie wskazują na ryzyko rozwijania się właśnie tego typu zaburzenia osobowościowego. Jako psychoterapeuta w swoim gabinecie psychoterapii w Lublinie coraz częściej przyjmuję pacjentów z tego typu problemem. Za każdym razem staram się w pełni zrozumieć problem konkretnej osoby, jej historię, kontekst środowiskowy, poznać przyczyny trudności jakie niesie owe zaburzenie w życiu pacjenta.

Na co najczęstszej skarżą się pacjenci „borderlainowi” w gabinecie u psychoterapeuty? Pacjenci cierpiący na zaburzenie osobowości borderline skarżą się na skrajane emocje i skrajne przezywanie siebie i świata. Od radości i zadowolenia, po smutek i rozpacz czasami po kila razy w ciągu dnia. Jeśli np.. pacjent przeżywa smutek, to to uczucie wpływa na jego całkowite subiektywne przeżywanie całego aspektu swojego życia, wszystko jest wtedy smutne, dołujące, złe a nie tylko np. dana sytuacja czy problem. Pacjent nie widzi wtedy, że w innych np. w innych kwestiach życie układa się w miarę dobrze. Takie myślenie wynika z prymitywnego mechanizmu rozszczepienia najbardziej charakterystycznego dla tego typu pacjentów. Rozszczepiona wewnętrzna organizacja psychiczna wpływa na odbieranie świata przez daną osobę w sposób kategoryczny.

zaburzenia osobowości borderline Lublin osobowość z pogranicza
fot. pixabay.com | cc-0 – zaburzenia osobowości borderline

Poglądy są zdecydowane lecz niestabilne. Wszystko jest albo całkowicie dobre albo całkowicie złe nieodpowiadające rzeczywistości. Dobre musi być dobre absolutnie – jeśli posiada jakąkolwiek ryskę od razu jest postrzegane jako to całkowicie złe – „jeśli się tobą w jakikolwiek sposób rozczaruję – z przyjaciela nagle staniesz się wrogiem”. Nie pouczają poczucia ambiwalencji, postrzegania kogoś i świat w sposób różnorodny, że coś może być niejednoznaczne, zmienne, zależne od sytuacji ,nastroju, okoliczności, że np. „nasz partner jest ogólnie fajną osobą ale ma wkurzające cechy jak każdy…”. Ci pacjenci w życiu często zachowują się i reagują w sposób niedojrzały, dosłownie jak dzieci. To przekłada się na reakcje i zachowanie tych pacjentów, na to ja są odbierani przez innych, jak radzą sobie z codziennością.

Charakterystyczne jest to, że największy lęk jaki przeżywają Ci pacjenci (najczęściej w sposób nieświadomy) dotyczy utraty bliskości, miłości, drugiej osoby i jest zupełny brak poczucia bezpieczeństwa w tym aspekcie. Przekłada się to na interpretowanie każdej sytuacji społecznej jako potwierdzającej ich lęk przed odrzuceniem. Postrzegają ciągłe nastawienie negatywne u innych w stosunku do siebie co odpowiada za narastające konflikty interpersonalne poprzez wywoływanie samospełniającej się przepowiedni.

Skutkiem tego te osoby niszczą relacje ponieważ na ten lęk reagują obronnie poprzez agresję, kłótnie, zazdrość, podejrzliwość, czepianie się co ostatecznie bliskich pacjenta prowokuje do odejścia bo już nie wytrzymują tego typu zachowań, huśtawek emocjonalnych. A pacjent po raz kolei jest się wzmacnia w przekonaniu , że to inni są odtrącający, odrzucający, że nie „zasługuję na miłość, dlatego nie warto ufać, angażować się bo znowu mnie ktoś opuści…” …i tworzy się błędne koło. Dlatego pacjenci z zaburzeniem osoby borderline zachowują się w tej kwestii w sposób niedojrzały, nieadekwatny, manipulują, obrażają się lub obrażają innych, są nadwrażliwi, wyczuleni na każdy nawet najmniejszy negatywny bodziec. Bliscy pacjentów cierpiących na zaburzenie bordeline czasami mają poczucie, że muszą obchodzić się z nimi „ jak z jajkiem”, czuję się niepewnie w relacji , nie mogąc przewidzieć w którym momencie i z jakiego powodu pacjent wybuchnie, czego spodziewać się po jego reakcjach.

jak psycholog słucha
fot. pixabay.com cc0 | Psychoterapia – konsultacje z zakresu zaburzenia osobowości borderline – osobowość z pogranicza.

Niestety pacjenci ze strukturą osobowości borderline często trafiają do gabinetu z objawami depresji, ponieważ to w jaki sposób żyją powoduje się że depresja towarzyszy im całe życie dopóki nie zaczną leczenia. Bardzo częstym też, niepokojącym objawem radzenia sobie z cierpieniem psychicznym są próby i myśli samobójcze, samookaleczenia się zwłaszcza wśród młodzieży. Mogą towarzyszyć również zaburzenia odżywania i liczne somatyzacje, ryzykowne, nierozważne działania, np. przygody seksualne, współuzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Pacjenci często są z historią licznych hospitalizacji zanim decydują się na psychoterapię, wymagają również wsparcia farmakologicznego w postaci opieki psychiatry.

Zaburzenia osobowości borderline – przyczyny osobowości z pogranicza

Zaburzenia osobowości borderline (osobowość z pogranicza) powstają w toku rozwoju dziecka i nastolatka, kiedy prawidłowy rozwój zostaje zaburzony przez genetyczne uwarunkowania charakteryzujące się zbyt intensywną aktywnością emocji (temperament) oraz/lub środowiskiem obciążonym fizycznym bądź emocjonalnym zaniedbaniem bądź też fizycznym lub też nadużyciem seksualnym. Skutkiem tego dziecko wykazuje najczęściej negatywne emocje, słabą kontrolę nad samym sobą, zaburzenia w poczuciu samego siebie i innych, zaburzoną relację z rówieśnikami.

Bardzo często przejawem rozwoju tego typu osobowości z pogranicza borderline – są dzieci zmagający się z lękowo – unikającym stylem przywiązania. Pacjentom w dzieciństwie mogła towarzyszyła często przemoc psychiczna lub fizyczna ze strony rodziców, nadmierna krytyka, częste zmiany w życiu, utraty, przeżywanie rodziców jako niedostępnych emocjonalnie lub fizycznie, co narusza podstawowe poczucie bezpieczeństwa dziecka , którego brak z kolei stanowi największe uwarunkowanie wykształcenia się zaburzenia osobowości borderline.

Potrzebujesz konsultacji w zakresie osobowości z pogranicza?

Jeżeli przejawiasz tego typu problemy zapraszam do kontaktu. Podczas konsultacji w gabinecie psychoterapeutycznym w Lublinie zastanowimy nad dalszą formą skutecznej pomocy terapeutycznej. Psychoterapia psychodynamiczna jest najlepszą metodą leczenia przede wszystkim zaburzeń osobowości.

psychoterapia lublin

Zaburzenie osobowości borderline Lublin, Psychoterapia Edyta Aleksandrowicz

Psychoterapia Lublin

Start Oferta Realizacje Adres 📞Kontakt