Nerwica jest zaburzeniem psychogennym bazującym w sferze emocjonalnej człowieka. Wywołana jest przez przeciążenia emocjonalne wynikające np. z nagłej i trudnej sytuacji życiowej np. śmierć bliskiej osoby, czy niepowodzenia w życiu. Nerwica, to pewien sposób organizmu na nieradzenie sobie z powstałą sytuacją. Jest poważnym schorzeniem, którego nie powinno się zostawiać samemu sobie. Potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na życie człowieka, jego sposób postrzegania świata i otoczenia.
W świecie stresu o pracę, stabilność, niepewność jutra. W świecie ciągłego pędu, kiedy uczestniczymy w nieustannym wyścigu szczurów nerwica może dotknąć niemal każdego bez względu na płeć, wiek i status społeczny.
Objawy nerwicy
Nerwica daje różne objawy, które mogą dotyczyć zarówno naszego ciała jak i zachowania. Nerwica może objawiać się więc somatycznie i emocjonalnie. Wszelkiego rodzaju bóle, zawroty głowy, kołatanie serca i duszności – należą do grupy objawów somatycznych. Objawy emocjonalne nerwicy, to m.in. strach, niepokój, lęki, apatia, nerwowość, czy zmienność nastrojowa. To wszystko potrafi bardzo uprzykrzyć życie nie tylko osobie dotkniętej chorobą, ale również otaczającym ją osobom – rodzinie, znajomym i bliskim. Często osoby znerwicowane potrafią same izolować się od znajomych.
fot. pixabay-com cc0 | free photos
Leczenie nerwicy
Leczenie nerwicy wymaga samozaparcia i konsekwencji. Wyprowadzanie z choroby wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Leczenie nerwicy może być wspomagane lekami uspokajającymi i łagodzącymi napięcia. Nie obejdzie się również bez pomocy psychoterapeuty.
Psychoterapeuta poprzez właściwe rozpoznanie problemu i obranie ścieżki terapii jest dla pacjenta swoistym wsparciem, które pozwala przejść mu przez trudny etap. Psychoterapia w przypadku nerwicy opiera się m.in. na zbudowaniu stabilnego poczucia wartości chorego i pracy nad bieżącymi wynikłymi problemami mogącymi pogłębić nerwicę. Terapeuta pomaga odkryć przyczyny zaburzeń i poprawić bieżące zachowania.
Jak w większości terapii – i w przypadku nerwicy metoda będzie skuteczna o ile osoba zainteresowana chce poddać się terapii i nie jest do tego zmuszana np. przez rodzinę. Zaangażowanie stron jest kluczowe do skutecznego wspomagania walki z nerwicą.
źródła:
zobacz również:
- Zaburzenia afektywne – depresja
- Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?
- Konsultacje psychologiczne w Lublinie
Psychoterapia Edyta Aleksandrowicz – Gabinet psychoterapii w Lublinie
tagi: Nerwica, objawy nerwicy, leczenie nerwicy Lublin, psycholog Lublin