Psycholog Łęczna, psycholog Lublin

Jak psycholog słucha?

Jednym z najważniejszych i podstawowych elementów pracy każdego psychologa i terapeuty jest słuchanie pacjenta. Psycholog posługuje się specjalnym sposobem słuchania. Słucha w swoich prywatnych myślach w celu „usłyszenia” tego co pacjent wnosi za pomocą komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

Podczas sesji pacjent celowo i świadomie przekazuje pewne treści. Są też takie kwestie, przed których świadomością pacjent się broni. Wówczas psychoterapeuta przyjmuje otwartą postawę. Całościowo stara się odbierać rożne komunikaty wnoszone przez pacjenta. Treści słów, sposób zachowywania się, ton głosu, mowę ciała, wyraz twarzy. Odbiera również sprzeczności pomiędzy komunikatami werbalnymi i niewerbalnymi, ale i stosunek do terapeuty. Słuchanie to także rozpoznanie skojarzeń pacjenta i oporu zawartego w tym co wnosi pacjent.

Zadaniem terapeuty podczas słuchania pacjenta jest ustalenie jaką konkretną konfliktową relację z obiektem pacjent aktualnie odgrywa podczas sesji. Zwraca też uwagę przed czym ta relacja go broni. Oprócz tego psycholog powinien zidentyfikować jaką rolę pacjent świadomie lub nieświadomie przypisuje terapeucie w odtwarzanej relacji z obiektem. Może np. doświadczać psychoterapeutę jako opiekuńczego ojca. Z drugiej strony jako np. wrogiego prześladowcę. A także w jakiej roli świadomej lub nieświadomej sam pacjent się stawia w danej relacji z obiektem. Może np. się stawiać roli opuszczonego, niekochanego dziecka itp.

Psycholog zwraca uwagę na reakcje

Oprócz „słuchania” jako podstawowego elementu pracy z pacjentem, jako że pacjent i terapeuta są w ciągłej interakcji, bardzo ważne jest zwracanie uwagi przez psychoterapeutę na reakcje emocjonalne. Reakcje pojawiające się zarówno u niego jak i pacjenta trakcie sesji. Jest to okazja do zastanowienia się przez terapeutę co mogą mu powiedzieć o pacjencie jego własne reakcje emocjonalne. Jest to również źródło informacji o świadomych i nieświadomych komunikatach pacjenta.

Podsumowując, psycholog słucha nie tylko słów i treści wnoszonych przez pacjenta.Obserwuje również jego zachowanie oraz śledzi własne emocje we wzajemnej relacji.

zobacz również:

jak psycholog słucha

tagi: psychoterapia Lublin, psycholog

Start Oferta Realizacje Adres 📞Kontakt