Jednym z rodzajów zaburzeń osobowości i przyczyn odwiedzania gabinetu psychoterapii jest osobowość masochistyczna. Otto F. Kernberg uważał osobowość masochistyczno – depresyjną za jeden z najczęściej rozpowszechnionych typów poziomu neurotycznego. U pacjentów z osobowością masochistyczna dominuje: głębokie i nieświadome poczucie winy, złość, uraza, oburzenie. Postrzegają siebie jako osoby niesłusznie cierpiące, mające pecha, nie widzące przyczyny w samym sobie tylko w okolicznościach zewnętrznych. Ich poczucia Ja jawi się jako bezwartościowe, winne, godne odrzucenia oraz przekonanie, że jest się skazanym na złe traktowanie, odrzucenie, niedocenianie. Tacy pacjenci u psychologa i w życiu często demonstrują swoje cierpienie jako coś wyjątkowego, indywidualnego, jako coś dzięki czemu podnoszą swoje poczucie wartości. Podnoszą tym swoja samoocenę jako dzielne znoszenie przeciwności losu. Używają mechanizmu obronnego introjekcji, idealizacji oraz zwracania przeciwko Ja.

Bardzo charakterystycznym przejawem osobowości masochistycznej są zachowania autodestrukcyjne czyli obronny acting out. Również mechanizm zwany przymusem powtarzania jest tym co często określa pacjentów masochistycznych. Polega on na nieświadomych powtarzaniu w życiu dorosłym patologicznego scenariusza z dzieciństwa. Klasyczny przykład to wiązanie się z partnerem który używa przemocy wobec rodziny w przypadku posiadania ojca który używał przemocy.

Przyczyna osobowości masochistycznej

U pacjentów masochistycznych ich użalanie się i poniżanie może wywoływać złości i ataki u innych. Poza tym, co często zauważają terapeuci u tych pacjentów to masochizm moralny czyli przestrzeganie szczególnie surowych zasad moralnych. Daje to tym pacjentom poczucie wyższości moralnej nad innymi oraz prawo do oceniania i potępiania innych. Przyczyną ukształtowania się osobowości masochistycznej była często traumatyczna deprywacja lub strata w dzieciństwie prowadząca do reakcji depresyjnej lecz nie na tyle silna,ze dziecko straciło nadzieję na bycie kochanym. Dzieci uczą się, że jak będą cierpieć to będą kochane. Jeżeli odpowiednio zademonstrują, że potrzebują współczucia lub opieki to nie pozostaną całkowicie osamotnione emocjonalnie.

osobowość masochistyczna

fot.pixabay.com | cc0

Nierozwiązane kwestie zależności i i strachu przed osamotnieniem to właśnie podstawowe źródło masochizmu. Również zamiana ról gdzie dziecko czyje się odpowiedzialne za rodziców często kształtuje dynamikę masochistyczną u pacjentów. Częste stosowanie kar to również przyczyna tego zaburzenia osobowości jako skojarzenie przywiązania i bólu. Zwłaszcza kiedy kara jest niewspółmierna do przewinienia dziecko uczy się,że cierpienie jest podstawą podtrzymania relacji. U psychologa tacy pacjenci stawiają się w roli cierpiącego dziecka, które wyraźnie potrzebuje opieki. Terapeuta jest postrzegany jako rodzic, który ma pocieszyć i wspierać.

zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *