Zaburzenia osobowości są jedną z przyczyn szukania pomocy u psychologa. Jednym z rodzajów tych zaburzeń jest osobowość paranoidalna. Charakteryzuje się brakiem zaufania do innych, wysokim poziomem agresji wewnętrznej. N poziomie emocjonalnym pacjenci paranoidalni borykają się ze złością, niechęcią, mściwością i innymi wrogimi uczuciami.  

Odczuwają dyskomfort psychiczny z powodu wszechogarniającego strachu. Obawiając się doznania krzywdy ze strony innych ludzi i podejrzliwie obserwując każdą interakcję międzyludzką z najwyższą ostrożnością. Pacjenci paranoidalni używają mechanizmu zaprzeczania i projekcji. Paranoidalne obawiają się złych zamiarów otoczenia. W życiu odczuwają zawiści i zazdrości, niekiedy przyjmujące formę urojeń. Te uczucia są bezpośrednio projektowane. Są przekonani że „ Inni chcą mi zaszkodzić z powodu tego czego mi zazdroszczą”.

Ciężar nieświadomego poczucia winy to kolejny aspekt psychiki pacjentów paranoidalnych który utrudnia niesienie im pomocy przez psychologa. Pacjentów przeraża myśl i obawa odrzucenia przez terapeutę. Obawiają się że ten podczas terapii naprawdę pozna ich deprywację, strach i rywalizację. Pacjenci paranoidalni chronicznie bronią się przed tym upokorzeniem , przekształcając każdy aspekt poczucia winy w zagrożenie pochodzące z zewnątrz.

Pacjenci o organizacji osobowości borderline mają zachowaną zdolności testowania rzeczywistości. Dlatego też z tego poziomu dokonują projekcji swoich postaw w ten sposób, że obiekty projekcji są subtelnie prowokowani do przeżywania tych postaw i zachowywania się często zgodnie z nimi.

osobowość paranoidalna

Przyczyny osobowości paranoidalnej

Przyczyną osobowości paranoidalnej mogą być zaburzone poczucie skuteczności u dzieci, które były wielokrotnie poniżane i poddane władzy innych, krytykowane. Często wiecznie niezadowoleni, podejrzliwi rodzice stosujący niekonsekwentne kary. Jest to również źródło zaburzeń paranoidalnych w życiu dorosłym. W relacjach rodzinnych takich pacjentów dominowało ośmieszenie. Jedno z dzieci odgrywało często rolę kozła ofiarnego. Będące obiektem nienawiści i projekcji cech związanych ze słabością. Osoby paranoidalne z poziomu neurotycznego i zdrowe częściej pochodzą z rodzin, w których ciepło i poczucie stabilności mieszały się z żartobliwym sarkazmem, ironią i naśmiewaniem się.

Kolejnym czynnikiem, który może powodować rozwijanie się osobowości paranoidalnej to lęki przeżywane przez opiekuna dziecka. Przeniesienie pacjentów paranoidalnych w psychoterapii jest nagłe, silne i negatywne. Terapeuta może być odbierany jako przeciwnik i źródło upokorzeń, jako taki który chce pokazać jak pacjent jest zły. Pacjenci paranoidalni często sprawiają wrażenie ponurych, pozbawionych poczucia humoru, nastawionych tylko na krytykowanie. Wywołuje często w terapeucie reakcję preciwprzeniesieniową w postaci reakcji obronnej jak lęk. Wywołuje również wrogość, co może utrudniać skuteczną pomoc psychologiczną zwłaszcza w początkowym okresie terapii.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty? Skontaktuj się ze mną i umów na psychoterapię w Lublinie.

Gabinet Psychoterapii Edyta Aleksandrowicz – Lubelski Ośrodek Psychodynamiczny

KONTAKT

kontrakt terapeutyczny

tagi: osobowość paranoidalna, psychoterapia Lublin, psycholog Edyta Aleksandrowicz, konsultacje psychologiczne, zaburzenia osobowości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *