Rodzina jest jedną z najważniejszych części życia każdego człowieka. Z reguły powinna być szczęśliwa, a relacje między członkami godne pozazdroszczenia. Jednak czy zawsze jest tak pięknie jak być powinno? Co jeśli nie i jak może pomóc terapia rodzinna?
Każdy człowiek inaczej radzi sobie z problemami, których jakby nie patrzeć, życie nam nie oszczędza. Poprzez różnicę charakterów, niejednokrotnie dochodzi do sprzeczek czy ostrej wymiany zdań. Jest to bolesne doświadczenie, zwłaszcza gdy są to kłótnie rodzinne. Co zrobić, gdy jednak nie jesteśmy w stanie się dogadać? W jaki sposób ratować rodzinę i dobre relacje? Jeśli brakuje nam bliskości, często dochodzi do konfliktów, nie czujemy wsparcia i zrozumienia ze strony ważnych nam osób to najlepszym wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z terapii rodzinnej. Terapia rodzinna w szczególności na rozmowach często całej rodziny w obecności psychoterapeuty, który próbuje znaleźć główną przyczynę zaistniałych wydarzeń. Przygląda się nieco bliżej problemom, sposobie funkcjonowania i światopoglądom każdego z członków.
fot. pixabay-com cc0 | free photos
Jeżeli uda mu się określić w której relacji istnieje główny powód, czy to między matką a dzieckiem, czy np. ojcem a potomstwem, wtedy możliwe są konfiguracje spotkań, na które nie będzie zapraszana już osoba nie będąca prowokatorem. To ile taka terapia będzie trwać zależy w dużej mierze od otwartości, szczerości, chęci zmiany osób korzystających z pomocy psychologa, ale też od samego prowadzącego takie spotkania. Psycholog powinien być naturalny, emitować empatią, nie naciskać ani nie oceniać postaw i zachowań swoich podopiecznych. Jakie są metody psychoterapii rodzinnej?
- psychoanalityczna – pomaga członkom rodziny w wypełnianiu swoich ról w sposób elastyczny i otwarty,
- terapia bazująca na doświadczeniu – służy zwiększeniu wrażliwości na potrzeby najbliższych i zerwaniu ze sztywnymi zasadami,
- behawioralna – naciska na zmianę zachowań dominujących w rodzinie.
Jakie efekty powinna przynieść terapia rodzinna?
Głównym efektem terapii powinno być ustąpienie problemowi, który był powodem zgłoszenia się do psychologa. Oprócz tego spodziewać można się też poprawy komunikacji w rodzinie, większej swobody wyrażania uczuć i myśli, wrażliwości i zrozumienia potrzeb fizycznych i emocjonalnych swoich bliskich.
Warto walczyć o swoją rodzinę, gdy konflikty nie chcą ustąpić.
Potrzebujesz wsparcia psychoterapeuty? Zapraszam do kontaktu.
Kontakt – Psycholog Edyta Aleksandrowicz
Psychoterapia psychodynamiczna w Lublinie
zobacz również:
- Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?
- Czym jest nerwica?
- Zaburzenia afektywne – depresja
- Psycholog Lublin
artykuł zakupiony w serwisie gieldatekstow.pl
tagi: psychoterapia rodzinna, psychoterapia par, problemy w związku